Na świętowanie Dnia Ojca pierwsza wpadła Amerykanka, w 1910 r. Ale uroczystość miała charakter lokalny, a święto nie przyjęło się w Ameryce jeszcze przez dziesiątki lat. W Polsce obchodzi się je już od 1965 r. Dzień Ojca przypada u nas zawsze 23 czerwca. W tym roku jest to środa. Jak obchodzony jest ten dzień?
Na świecie Dzień Ojca, podobnie jak Dzień Matki, obchodzony jest w różne dni. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii to dzień świętego Józefa, 19 marca. Na Litwie pierwsza niedziela czerwca, w Austrii druga niedziela czerwca.
W Niemczech pierwotnie obchodzono Dzień Ojca, który później przerodził się w Dzień Mężczyzny. Przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. W Danii ojcowie mają swoje święto 5 czerwca, w innych krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada.
W Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3. niedzielę czerwca. W Polsce jest to zawsze 23 czerwca
Jak obchodzimy Dzień Ojca?
Dzień Ojca nie jest tak popularny ja Dzień Matki czy Dzień Dziecka. Ale role ojców w społeczeństwie stają się coraz bardziej zróżnicowane, tatusiowie cieszą się coraz większą liczbą obowiązków domowych i wychowawczych. To z całą pewnością wpływa na wzrost popularności Dnia Ojca.Tradycyjnie Polsce w Dzień Ojca, dzieci, również te dorosłe, składają swoim ojcom życzenia i obdarowują upominkami. To okazja, by wyrazić swój szacunek dla taty i podziękować za jego trud włożony w wychowanie. W szkołach odbywały się także zwykle przedstawienia. W lokalnych społecznościach często organizowano rodzinne pikniki, które łączyły majowo-czerwcowe święta: Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii, takich inicjatyw nie ma.