Dzień Matki w Polsce i na świecie obchodzony jest w różnych terminach, ale w każdym kraju ma to samo znaczenie - jest to wyraz szacunku dla mamy. Każda mama jest bohaterką - urodzenie i wychowanie dziecka jest nie lada wyzwaniem. Mama musi być mediatorem, pielęgniarką, kucharką, wychowawcą, budzikiem, sprzątaczką itp. Mama jest najtrudniejszym zawodem na świecie, a czasami nikt jej nie podziękuje za ten trud. Dlatego Dzień Matki jest dniem wyjątkowym i powinien być świętowany w każdej rodzinie.
Dzień Matki to święto, które swymi korzeniami sięga nawet starożytności. Wówczas kultem otaczano Boginię Matkę, która często była utożsamiana z Ziemią symbolizującą płodność i urodzaj. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Jednak przed wojną to święto było ruchome. Stała data została zapoczątkowana w 1923 r. i tak zostało do dziś. Pierwsze obchody z okazji Dnia Matki w naszym kraju odbyły się w 1914 r. w Krakowie.
W Polsce i w Niemczech z okazji Dnia Matki dzieci wręczają swoim mamom laurki, kwiaty lub drobne słodkości. Te starsze lub wręcz dorosłe dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami lub zapraszają na kawę lub ciastko do kawiarni.
W innych krajach jest jednak nieco inaczej. Na przykład w USA Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy i świętem narodowym. Wywiesza się flagi, organizuje pikniki i imprezy rodzinne. W Brazylii Dzień Matki to drugie w kolejności (po Bożym Narodzeniu) najbardziej dochodowe święto. Wszystko dlatego, że mamy są tego dnia obsypywane prezentami.We Francji mamy otrzymują tego dnia ciasto w kształcie kwiatów. Z kolei w Indiach świętuje się z tej okazji aż 10 dni w ramach festiwalu Durga Puja, poświęconemu bogini matek. Dekoruje się tam domy, szykuje jedzenie i prezenty dla mam. Trzy dni świętują matki z Etopii, a gwoździem obchodów Dnia Matki jest tam duży poczęstunek przygotowany przez same matki ze składników przyniesionych przez dzieci, takich jak: ser, masło, warzywa, mięso jagnięce lub wołowe.
Nieważne, jak obchodzimy Dzień Matki. Ważne, aby dla każdej Mamy ten dzień był wyjątkowym dniem, ponieważ każda Mama jest Bohaterką z supermocami :)