Narodowy Dzień Życia - polskie święto obchodzone co roku 24 marca , uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku .
Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.
Według dokumentu święto staje się: ,,okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych".
W Polsce w 2009 roku powstała Fundacja Narodowego Dnia Życia, która organizuje kampanie związane z Narodowym Dniem Życia. Głównym celem działalności organizacji jest promowanie wartości rodziny we wszystkich jej płaszczyznach. Fundacja poprzez swoje projekty dąży do upowszechniania wiedzy na temat budowania relacji rodzinnych i wprowadzania rozwiązań prawnych, które umacniają rolę rodziny w społeczeństwie. Każdego roku kampania społeczna związana z Narodowym Dniem Życia odbywała się pod innym hasłem, m.in.:
-,, Niepodległa, rodzinna"
-,,Rodzina - Wspólnota - Polska"
-,, Rodzinna obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd"
-,,Rodzina receptą na kryzys"
-,,Pamiętaj dajesz przykład"
-,, Dziatki - Dziatkom"
-,,Stawiam na rodzinę"
-,, Jestem mamą.To moja kariera"
-,,Razem na zawsze"
W ramach święta przyznawane są Tulipany Narodowego Dnia Życia - wyróżnienia dla osób, inicjatyw i instytucji zaangażowanych w działalność promującą rodzinę i wartości prorodzinne. Fundacja organizuje też Marsze dla Życia i Rodziny, które od 2006 roku odbywają się w Warszawie. Celem marszów jest podkreślenie wartości rodzinnych oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej i władz na sytuację rodzin, zwłaszcza dotykających ją problemów.
Pisząc tutaj o Narodowym Dniu Życia, a także o wartościach, które mu przyświecają myślę , że śmiało mogę przytoczyć przykład naszej wspaniałej siatkarki Agaty Mróz, która była osobą niezwykłą, zawsze wyciągającą rękę do innych. Mimo swojej choroby postanowiła mimo wszytko urodzić dziecko.
,, Bądź szczęśliwy, nie żałuję swojej decyzji. Gdybym miała jeszcze raz wybrać, wybrałabym tak samo. Jestem szczęśliwa, odchodzę spełniona" - napisała w testamencie do swojego męża Agata Mróz.
Zmarła mając zaledwie 26 lat. Była wybitną siatkarką, która z polską reprezentację wywalczyła podwójne Mistrzostwo Europy, ale przede wszystkim była niezwykłym człowiekiem. Zawsze uśmiechnięta, śpiesząca innym z pomocą. Brała z życia garściami to co najlepsze pomimo ciężkiej choroby, na którą zapadła w wieku 17 lat. Walczyła o życie nie tylko swoje. W jednym z wywiadów powiedziała, że przerywa sportową karierę. Przyznała, że to dla niej trudna decyzja i na samą myśl łzy cisną się jej do oczu, ale była przekonana, że postępuje słusznie, bo w jej życiu pojawiły się inne priorytety. Wyszła za mąż i chciała poświęcić się rodzinie, a zdrowie nie pozwalało pogodzić jednego z drugim. Czekając na przeszczep szpiku kostnego postanowiła wykorzystać swoją popularność, aby pomagać innym ludziom. Zaangażowała się w akcję zachęcającą do oddawania krwi, a przede wszystkim rejestrowania się w banku szpiku. Społeczeństwo żywo zareagowało na jej prośbę, zwłaszcza że sama potrzebowała dużo krwi. Wierzyła w ludzi, w ich bezinteresowność i gotowość do walki o każde llżycie.
Kiedy znalazł się dla niej dawca szpiku okazało się, że jest w ciąży. Odrzuciła zdecydowanie sugestie o aborcji, nie zawahała się nawet podjąć decyzji o przesunięciu operacji, która mogła uratować jej życie. W kwietniu urodziła zdrową córeczkę Lilianę i śmiała się, że to dziecko jest nie tylko jej i męża, ale wszystkich, którzy oddawali dla nich krew. Tylko kilka dni cieszyła się obecnością córki, musiała przygotować się do przeszczepu. Leżąc w szpitalu, zarażała innych pacjentów swoją pogodą ducha. Bała się, ale wierzyła, że wszystko będzie dobrze. Walczyła do końca, z uśmiechem na twarzy. Niestety choroba okazała się silniejsza. Po jej śmierci w sercach wielu Polaków pozostał smutek i żal, ale również silne przekonanie, że Agata Mróz dokonała heroicznego czynu. Poświęciła swoje życie, aby ratować swoją córkę. Pozostawiła przekonanie, że trzeba robić wszystko co możliwe, aby ocalić życie drugiej osoby, zwłaszcza tak bezbronnej jak dziecko. Agata Mróz pokazała nam, że życie jest bezcennym darem, który trzeba chronić z całych sił.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz