piątek, 26 marca 2021

Pomoc w czasach pandemii

Świat w którym żyjemy teraz to czas, w którym ciężko zrozumieć to co się dzieje i trudno w to uwierzyć . Covid 19 zmienia z dnia na dzień nasze życie totalnie, nigdy nie wiadomo, co zastaniemy następnego dnia. Jest to czas izolacji, buntu, braku relacji z innymi, ale też przede wszystkim zamknięcia w domu, co nie jest absolutnie dobre dla żadnej grupy społecznej. Skutkiem izolacji, blokad i u i pogarszające się warunki społeczno-ekonomiczne. Te czynniki w znaczny sposób nasilają zagrożenie przemocą ze strony bliskich. Niektóre kobiety mogą być zamknięte w swoich domach, uwięzione z osobami, od których doświadczają przemocy, bez możliwości odseparowania się od nich lub szukania pomocy innych. Wiele kobiet boryka się również ze zwiększonym obciążeniem związanym z opieką nad innymi domownikami. Dla osób, które doświadczyły przemocy lub tych, którym taka przemoc zagraża, konsekwencje Covid-19 oznaczają również ograniczony dostęp do ratującego życie wsparcia, w tym usług psychologiczno - społecznych, zdrowotnych i w zakresie bezpieczeństwa. 
Obostrzenia sprawiły, że tysiące kobiet i dzieci doświadczających przemocy zostało zamkniętych  w domu ze swoimi oprawcami. Przebywanie ze sobą pod jednym dachem przez 24 godziny, przymusowa izolacja społeczna, pogarszająca się sytuacja finansowa wielu rodzin i towarzyszący temu stres rodzą agresję i przemoc w wielu polskich domach, a w rodzinach, w których już wcześniej występowała przemoc dochodzi często do jej eskalacji. Za zamkniętymi drzwiami często rozgrywają się prawdziwe tragedie.
Społeczna izolacja i przebywanie w domu wzmagają agresję u rodzin, w których już wcześniej występowała, a nierzadko rodzą ją  także w tych rodzinach, w których do tej pory pojęcia znęcania psychicznego czy fizycznego były obce. Rzecznik Praw Obywatelskich potwierdza duży wzrost liczby zgłoszeń przypadkòw przemocy domowej. 
Przemoc ze strony partnera lub innej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa nas bić, grozić nam, upokorzyć, ani w żaden inny sposób naruszać naszych praw. Prawo jest po to, aby nas chronić i należy zgłaszać organom ścigania każdy akt przemocy i domagać się ukarania sprawcy.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich,  działając we współpracy z ekspertkami Fundacji Feminoteka , Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii opracowało ,,plan awaryjny"

Twoje bezpieczeństwo to priorytet. Pamiętaj, że nie jesteś winny przemocy i są ludzie którzy chcą ci pomóc.

1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej - to ważne, żeby wiedzieć, jakie zachowania zapowiadają najgorsze i kiedy sytuacja staje się niebezpieczna dla ciebie, Twoich dzieci. Jeśli awantury, krzyki nasilają się, jeśli coraz częściej słyszysz groźby pod swoim adresem, jeśli doświadczasz przemocy fizycznej np. szarpania, popychania, bicia, czy też zmuszania do seksu - to są sygnały, że przemoc się nasila i narasta.

2. Naucz dzieci dbać bezpieczeństwo - powiedz dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy, np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiadki/sąsiada, naucz je numeru alarmowego, porozmawiaj z nimi, że nie są winne przemocy i kłótni, ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało, upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.

3. Znajdź bezpieczne miejsce - zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie. Ważne, by nie znajdowały się tam żadne niebezpieczne narzędzia. Unikaj kuchni, garażu, łazienki i innych miejsc, gdzie może być twarda posadzka lub niebezpieczne przedmioty.
Zadzwoń do najbliższego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, lub lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Możesz też skorzystać z Całodobowej Infolinii Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 
,,Niebieska Linia" Telefon: 800 12 00 02
(Czynny Całą Dobę)

4.Bądź przygotowany do ucieczki - spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymają pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać:
  •  ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty,
  • leki,
  • telefon,
  • pieniądze /  karta płatnicza,
  • ładowarka,
  • numery ważnych telefonòw,
  • klucze do domu,
  • obdukcje lekarskie (jeśli masz),
  • numery kont bankowych,
  • bieliznę na zmianę,
  • szczoteczka do zębów,
  • środki ochronne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz) 
5. W sytuacji zagrożenia nie uciekaj od dzieci! One też mogą być zagrożone. Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę. Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią. Numer alarmowy zaprogramuj tak, żebyś mógł go wybrać jednym klawiszem.
Poza telefonem policji warto mieć także pod ręką numery telefonu pogotowia ratunkowego, bliskiej ci osoby oraz numer telefonu do schroniska, gdzie możesz uzyskać pomoc i wsparcie. Jeśli musisz wzywać pomoc w miejscu publicznym, np. na klatce schodowej zastanów się, czy zamiast wołania o pomoc nie krzyczeć Pali się! -  co może okazać się skuteczniejsze.

6. Poznaj swoich sojuszników -  porozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w twoim domu. Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego - jeśli go użyjesz, będą widzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.

Pomocne Numery Telefonu

  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w rodzinie ,,Niebieska Linia"  - 800 12 00 02 ( numer czynny całą dobę)
  • Centrum Praw Kobiet telefon interwencyjny -  600 070 717 (czynny całą dobę)
  • Niebieska Linia IPZ - 22 668 70 00 (czynne codziennie w godz. 12 do 18:00 )
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - 116 111 (czynny całą dobę )
  • Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA ( infolina pomocy prawnej 514 797 671 ( od poniedziałku do piątku w godz 9:00 do 15:00 )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz