- Od bólu po stracie dziecka do nadziei życia...
Dzieci przedwcześnie zmarłe: w wyniku poronień ,przedwczesnych porodów czy porodów martwych.
Czas żałoby jest jak niewidzialna nić, która łączy dwa okresy życiowe :okres życia z ukochaną osobą i okres życia bez ukochanej osoby...
Mamo i tato - masz aniołka w niebie...
Dlaczego piszę o tym? Uważam ,że takim okresem w przypadku dziecka nienarodzonego aż do jego straty, jest okres od jego poczęcia, czyli momentu ,w którym przebywa ono w brzuchu mamy po sercem ,tutaj następuje silna więź z rodzicami, którzy takie dziecko kochają, są z nim. Nie można tutaj podważać tej kwestii i mówić ,że dziecka nie ma, to jest zarodek,płód itd. Zdarzają się też sytuacje w życiu rodziców, kiedy zdarza się tragedia i dziecko umiera przedwcześnie, tzn. nie następuje tutaj poród normalny ,czyli od od poczęcia do zakończenia ciąży ,która trwa 9 miesięcy.
Tutaj staram się pokazać co przysługuje rodzicom ,oraz co ich chroni w przypadku dziecka nienarodzonego.Wiem, że to są chwile bardzo ciężkie, w których rodzic jest zagubiony, przytłoczony i czasem nie wie co ma robić , nie wie , że ma swoje prawa, których powinien się domagać, czasem mimo problemów, które mu się stwarza ....Zaraz wypunktuje i opiszę prawa w przypadku dziecka przedwcześnie zmarłego, jakie posiadają rodzice:
- Rejestracja dziecka w USC (Urzędzie Stanu Cywilnego ).
- Urlop macierzyński skrócony (56 dni).
- Pochówek dziecka
- Zasiłek pogrzebowy.
- Pomóc psychologiczna.
- Standardy opieki okołoporodowej.
Po stracie dziecka szpital ma prawo wydać Kartę Martwego Urodzenia ,jednak aby to było możliwe, płeć dziecka musi być określona. Na podstawie tego dokumentu rodzice mogą zarejestrować dziecko w USC , który wyda im akt urodzenia dziecka z adnotacją ,że urodziło się martwe, Prawo do rejestracji dziecka dotyczy także tych dzieci, które zostały poronione poza szpitalem. Umożliwia to uzyskanie zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego.
Jeśli do straty doszło na wczesnym etapie ciąży lekarz może nie mieć możliwości określenia płci dziecka. Aby w takim przypadku wydać Kartę Martwego Urodzenia i skorzystać z należnych praw potrzeba wykonać badania genetyczne płci dziecka. Tym,.co będzie działo się z ciałem dziecka należy tylko do rodziców, którzy mają prawo zostawić je w szpitalu, ale również je odebrać i zorganizować pochówek. Pochówek jest możliwy również wtedy ,gdy płeć dziecka nie jest znana. W takim przypadku należy odebrać w szpitalu kartę zgonu dziecka ,na podstawie której możliwy jest tylko pochówek bez możliwości otrzymania zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego. W celu organizacji pogrzebu należy udać się do wybranego domu pogrzebowego i zarządcy cmentarza. Jeżeli rodzice są wierzący to mogą się udać do księdza katolickiego lub innego duchownego. Tutaj pragnę powiedzieć, że Kościół katolicki umożliwia przeprowadzenie pogrzebu dla dziecka martwo urodzonego bez chrztu. Chcę ,żeby informacje tutaj zawarte były pomocne rodzicom, w tak trudnej chwili ich życia, która jest przepełniona niewyobrażalnym bólem, którzy pragną pochować swoje maleństwo z godnością.
Mamie dziecka nienarodzonego przysługuje urlop macierzyński w wysokości 56 dni .Odpis skróconego aktu urodzenia wraz z wnioskiem o urlop przedstawia się pracodawcy. Te dokumenty pracodawcy wystarczają ,nie ma on prawa żądać innych dokumentów np. wyników badań medycznych .Czas urlopu macierzyńskiego jest liczony od momentu martwego urodzenia czy też poronienia a nie od momentu złożenia dokumentów w USC czy też u pracodawcy. Czasem szpital nie chce wydać dokumentów ,które są wymagane przy rejestracji dziecka w USC ,czyli karty martwego urodzenia. Jest to spowodowane tym, iż nie udało się określić płci dziecka, ciąża była jeszcze na wczesnym etapie. Jeżeli rodzice się zdecydują trzeba wówczas wykonać badanie genetyczne. Szczególnie jest to potrzebne ,gdy kobieta stara się o urlop macierzyński . Uzyskanie płci dziecka jest potrzebne do Karty Martwego Urodzenia . Uważam ,że jest to ważny aspekt dla rodziców, również psychologiczny. Kobieta, która straciła swoje długo wyczekiwane dziecko, potrzebuje czasu ,aby odzyskać zarówno fizyczną, jak i psychologiczną równowagę. W tym ma jej pomóc urlop macierzyński.
Rodzicom bez względu na czas trwania ciąży przysługuje zasiłek pogrzebowy na pochówek dziecka. Aby go uzyskać należy przedstawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń (faktury) oraz akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu. Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia martwego urodzenia lub poronienia. To pozwoli na opłacenie pochówku czy też na zrobienie badań genetycznych określających płeć dziecka.
Tak jak już wyżej wspominałam -rodzicom należy się także dodatkowy zasiłek w przypadku posiadania polisy ubezpieczeniowej, aczkolwiek zależy to od zapisów w umowie.
Jeżeli chodzi o standardy opieki okołoporodowej to mam tu na myśli bardzo ważną rzecz, a mianowicie to, że kobieta nie może przebywać w sali z kobietami w ciąży ,a także z matkami , które urodziły.
Na każdym etapie żałoby potrzebne jest wsparcie personelu medycznego, rodziny przyjaciół. Jeżeli to nie wystarcza i emocje dezorganizują życie rodzinne wówczas potrzebne jest wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne czy też psychiatry. Skierowanie na terapię czy do lekarza psychiatry powinien wystawić również oddział położniczy. Nie trzeba tu zwlekać ani wstydzić się tylko naprawdę korzystać z pomocy specjalistów. Tutaj czas odgrywa istotną rolę-im szybciej mama skorzysta z pomocy tym szybciej będzie czuła się lepiej i dojdzie do siebie po tak traumatycznym przeżyciu.
![]() |
15 październik to Światowy Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci dzieci zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny. Obchody Dnia Dziecka Utraconego po raz pierwszy zorganizowano w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. W Polsce obchodzony jest od 15 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i zmianę stereotypów. Datę nie przypadkowo ustalono na 15 października gdyż licząc od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz